Budist Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Budist Forum

Budizm ile ilgili bilgi ve tartışmaların bulunduğu forum.

AnasayfaTakvimLatest imagesSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Türkiyede Ne Kadar Budist Yaşıyor?

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Türkiyede Ne Kadar Budist Yaşıyor? Empty
MesajKonu: Türkiyede Ne Kadar Budist Yaşıyor?   Türkiyede Ne Kadar Budist Yaşıyor? EmptySalı Nis. 02, 2024 7:24 pm

Uzun süredir bu aklımı kurcalıyor. Çok kişi olmadığının farkındayım ama aşağı yukarı ne kadar onu da merak ediyorum. İnternette ne kadar araştırma yapsam da sadece tek bir kaynaktan 40.000 sayısına ulaştım. Ama hem tam sayı olduğu için hem de Amerikalı bir düşünce kuruluşuymuş ve kamu oyu yoklaması yapıyormuş. Bana anket sonucu gibi geldi ki anket sonucuna göre de sağlıklı bir veri elde edilemez. Osmanlı zamanında ayrıntılı dine göre nüfus sayımları vardı mesela. Aslında nüfus ve vatandaşlık işlerinde muhtemelen dini olarak bir istatistik vardır. Ama yayınlamıyorlar. Hatta ben Türkiyeden göçmeden önce nüfusa gidip dinimi değiştirmek istiyorum şeklinde dilekçe vermek istiyordum. Maksat Türkiyede sadece müslümanlarında yaşamadığını farklı dinlere mensup kişilerinde yaşadığı az da olsa devlet nezlinde bilinsin. Ayrıca ileride şeriat gelirse şeriat kanunlarından minimum etkileneyim.

Bir diğer mesele de müslümanlıktan özellikle gençler çıkıyor ve deizm, ateizm, agnostisizm, hristiyanlığa geçiyor. Ama budizm seçenekler arasında ne yazıkki yok. Çünkü budizmi bilmiyorlar.
https://budist.yetkinforum.com

Türkiyede Ne Kadar Budist Yaşıyor?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Türkiyede En Yanlış Bilinen Din Budizm mi?
» Soramazsın: Budist
» Budist Forum'a Hoş Geldiniz!
» Dünyanın En İyi Budist Üniversiteleri
» Budist Forum'un Logosu